У вересні 1925 року в Харкові була створена перша державна проектна організація з проектування підприємств вугільної промисловості в СРСР - Проектне бюро при Управлінні нового будівництва Донвугілля, найбільшого об'єднання рудників Донбасу. Професор, котрий став академіком А. А. Скочинський писав: «... Донбас приступає до нового будівництва в масштабі, небувалий за весь час його існування» (журнал «Вугілля і залізо», № 2, листопад 1925 року).

В період організації Проектне бюро було укомплектовано інженерно-технічними кадрами, переведеними з інших підприємств і з апарату Донугля. Систематичну консультацію проектів, що розробляються Проектним бюро, здійснювали відомі гірничні фахівці - професори Б. І. Бокий, В. А. Гуськов, А. А. Скочинський, М. М. Федоров, А. М. Терпигорєв, Л. Д. Шевяков і ін. Для технічного сприяння в проектуванні нових шахт і збагачувальних фабрик в Проектне бюро запросили інженерів з США і Німеччини.

Проекти деяких шахт і збагачувальних фабрик замовляли американським і німецьким фірмам. З метою вивчення іноземного досвіду в великі фірми цих країн відрядили групу проектувальників, які стажувалися там близько року. Через відсутність вітчизняного гірничо-шахтного устаткування для проектування шахт спочатку обладнання замовляли за кордоном: в США - скіпові підйоми шахтних стволів з завантажувальними і розвантажувальними комплексами на поверхні шахт, в Німеччині - клітьові підйоми шахтних стволів і обладнання відкатки вагонеток на поверхні шахт.

Пізніше фахівці Бюро виконували проекти шахт, в яких знайшли відображення передові технічні рішення США та Німеччини. Надалі розробили типові рішення щодо розкриття шахтних полів та систем розробки вугільних пластів і механізації процесів: від зарубки вугілля в очисному забої до навантаження в залізничні вагони на поверхні.

У 1928 р у зв'язку із збільшеним об'ємом робіт Проектне бюро перетворили в державний інститут «Гіпрошахт», якому доручили проектування підприємств для всіх вугільних родовищ країни. Створили також філії інституту в Дніпропетровську, Ленінграді та Томську. Таким чином, Проектному бюро випала честь бути першепроходцем в області вітчизняного проектування шахт, вуглезбагачувальних фабрик і шахтних селищ.

Багато з селищ виросли в упорядковані міста (Молодогвардійськ, Белореченск, Лутугине і інші.). За проектами інституту були побудовані: Палац культури в Стаханові, спальні корпуси і фунікулер в санаторії ім. Орджонікідзе в Сочі, гірничий технікум в Харкові, машинобудівний технікум в Дружківці і ін.

У період 1970-1980 роки інститут бере активну участь в переозброєнні підприємств вугільної промисловості на основі прискорення науково-технічного прогресу, підвищень ефективності і якості проектів. За проектами інституту «Південдіпрошахт» у цей період збудували та та здали в експлуатацію: шахти «Довжанська-Капітальна», «Мологвардійська»,  «Суходольська Східна», ш. «Мань» і найбільші центральні збагачувальні фабрики: «Павлоградська», «Луганська», «Червоноградська», «Свердловська», «Шахтарська», «Східна» (Казахстан). А також для Китаю виконувалися проекти збагачувальних фабрик  «Цісінська» та «Цзеньянська», проекти подальшого розвитку і реконструкції шахт виробничих об'єднань «Лисичанськвугілля», «Луганськвугілля», «Краснодонвугілля», «Стахановвугілля», «Первомайськвугілля».

У 1980-2000 роки інститут бере активну участь в техпереоснащенні підприємств вугільної промисловості. Введено в експлуатацію Мащинський блок ш. «Луганська». Виконаним проект будівництва ш. «Південна», для Узбекистану  ЦЗФ розрізу «Ангренский».

У 1999 році за проектом інституту була здана в експлуатацію ш. «Самсонівська-Західна». За високу якість проектування об'єктів промислового призначення ш. «Самсонівська-Західна» інститут був нагороджений дипломом I ступеня (наказ Держбуду України від 10.08.2000 №48).

У 2001 році виконано проект будівництва ш. "Миронівська". (Проектна потужність - 1,0 млн тонн вугілля на рік.). Глибина основного горизонту 945 м. Схема розтину центрально-здвоєними (головним і допоміжним) вертикальними стволами. Шахта небезпечна за викидами вугілля і газу. Марка вугілля - К .

У 2006 році виконані техніко-економічні обгрунтування по ш. "Боржіковська". (Проектна потужність - 1,2 млн. тонн на рік. Марка вугілля - Т).

У 2011 році виконані проектні проробки по Ново-Дмитриєвському родовищу бурого вугілля в Харківській області. (проектна потужність - 7,2 млн тонн на рік, в тому числі 1-а черга - 2,4 млн тонн на рік, 2-а черга - 3,6 млн тон на рік.) .

На друге півріччя 2018 р. оформлені договори на виконання проектних робіт по шахтам: ВП ш. "Родинська" , ВП "Шахта 5/6", ВП "Капитальна" шахтам ДП "Мирноградвугілля", ДП "ОК "Укрвуглереструктуризація"".

ДП "Південдіпрошахт" розглядує на цей час питання по виконанню актуальних проектних робіт: ПАТ "Лисичанськвугілля", ДП "Первомайсквугілля", ДП "Селидіввугілля".

ДП "Південдіпрошахт" має багатий архів проектно-кошторисної документації вугільної галузі:

  • 1945000 креслень;
  • сто шістдесят одна тисячі чотириста тридцять дві пояснювальних записок.

Крім того, на баланс прийнятий технічний архів ДП ​​"Дніпродіпрошахт" в складі понад 300 000 креслень і 5120 пояснювальних записок.